Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku. Rozpoczyna się „Hajnówka 2019”

0
97

Państwowy Chór Naddniestrzański  z mołdawskiego Tyraspola zainaugurował 38. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2019”. Wydarzenie rozpoczęto koncertem „Arcydzieła europejskiej muzyki cerkiewnej”.

Na festiwalu odbędzie się część konkursowa, podczas której wezmą udział 27 chórów i zespołów wokalnych. Koncert galowy, na którym poznamy laureatów odbędzie się w niedzielę. MFMC jest jednym z najważniejszych wydarzeń na świecie, popularyzującym muzykę cerkiewną. Od dawna odbywa się w Białymstoku. Chór z Tyraspola zdobył jedną z dwóch pierwszych nagród w ubiegłorocznej kategorii chórów zawodowych. Rywalizujące w tym roku zespoły pochodzą z 11 państw, między innymi z Polski, Ukrainy, Rosji, Białorusi i Gruzji. Weźmie udział także zawodowy chór „Harmonious” z Ghany – pierwsi od 23 lat wykonawcy muzyki cerkiewnej z Afryki.

Koncerty będą odbywać się na terenie sali koncertowej starego budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej, w Białymstoku na ul. Podleśnej. Wydarzeniu będzie towarzyszyć seria koncertów w miastach w całej Polsce, m.in. w szkołach i dla seniorów. Festiwal ma w zamiarze łączyć Wschód z Zachodem, pokazując nowy repertuar zachodnim chórom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here