Czym jest galwanizacja? Jak wygląda proces galwanizowania?

0
24

Galwanizacji poddawanych jest wiele przedmiotów – nie tylko części maszyn i urządzeń, a przede wszystkim przedmiotów codziennego użytku. Każdy z nas spotkał się z wyrobami cynkowanymi, cynowanymi czy chromowanymi. Zobacz jak wygląda proces galwanizacji.

Czym jest cynkowanie galwaniczne?

W galwanizerni przedmioty pokrywane są cienką i bardzo trwałą powłoką metalu. Dzieje się tak na skutek reakcji elektrochemicznej, do której dochodzi podczas kąpieli galwanicznej. Cynkowanie służy zabezpieczeniu elementów stalowych, żelaznych i żeliwnych. Galwanizernia pozwala na pokrycie jednolitą i bardzo gładką powłoką, która dobrze wygląda pod warstwą farby. Cynkowanie galwaniczne często jest spotykane w wyrobach śrubowych, np. popularnym sześciokątnym DIN 933 z pełnym gwintem. Cynkowanie to jedna z najpopularniejszych powłok galwanizacyjnych, ale na pewno nie jedyna.

Kąpiel galwaniczna i elektrody

Jak zatem dochodzi do osadzenia się cienkiej powłoki galwanicznej na elementach poddawanych galwanizacji? Wyroby umieszcza się w specjalnym roztworze, tzw. kąpieli galwanicznej, razem z elektrodami. Kąpiel galwaniczna jest elektrolitem. Znajdują się w niej związki metalu, który będzie stanowić powłokę, oraz różne dodatki, które wpływają na przewodniość roztworu, równomierne pokrycie wyrobu oraz jego ostateczną trwałość. Zatem od właściwej mieszanki galwanicznej zależy jakość powstałej powłoki. Podczas kąpieli następuje przepływ prądu przez elektrody, który powoduje zajście reakcji elektrochemicznej – z roztworu wydzielają się związki metalu, które osadzają się na powierzchni obrabianego elementu. Po zakończeniu procesu, powłoka jest bardzo wytrzymała i trwała.

Po co galwanizować?

Galwanizacja służy trzem celom. Po pierwsze – ochrona, np. przed korozją. Drugim powodem do galwanizowania jest zmiana właściwości fizycznych zewnętrznej warstwy powierzchni poddawanego temu procesowi wyrobowi. Np. złocone styki przewodów pozwalają na lepszą przewodność elektryczną. Ostatnim zaleceniem do galwanizacji jest estetyka – powłoki wyglądają znacznie lepiej, niż przedmioty nieobrobione. Wiele powłok spełnia na raz kilka celów. Przykładem jest chromowanie, które zarówno wygląda efektownie, jak i stanowi doskonałe zabezpieczenie przed korodowaniem powierzchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here