Gniazdka elektryczne na świecie – adaptery i przejściówki na podróż

0
13

Pomimo, że cały świat korzysta z energii elektrycznej, do tej pory nie wypracowano jednego, uniwersalnego standardu wtyczek. Obecnie gniazdka elektryczne występują w trzynastu różnych rodzajach, a co więcej – w niektórych krajach stosuje się więcej niż jeden wzór. Zanim wyjedziesz na wakacje, sprawdź czy nie będziesz potrzebować przejściówki!

Gniazdka elektryczne są różne!

Gdzie znajdziesz dobre gniazdka? Odpowiedź jest tylko jedna: hurtownia elektryczna. Dobrze wyposażony sklep elektryczny daje naprawdę bogaty wybór – chociaż najprawdopodobniej znajdziesz tu gniazdka tylko o standardzie europejskim. Zanim wybierzesz się na wakacje do kraju, w którym obowiązuje inny standard wtyczek, zainwestuj w przejściówkę. Tę najlepiej kup jeszcze przed wyjazdem. Jeśli okaże się, że będziesz potrzebować adaptera, nie chcesz przepłacać na lotnisku! W przeciwnym przypadku będziesz musiał zakupić przejściówkę na miejscu. W zależności od destynacji, może nie być z tym najmniejszego problemu, lub możesz mieć z tym poważny kłopot. Jeśli zatrzymałeś się w dobrej klasy hotelu, jest spora szansa, że mają do wypożyczenia kilka standardowych adapterów na europejskie gniazdko.

Jaki adapter kupić?

Jeśli planujesz wyjazdy w różne strony, najlepiej sprawdzi się adapter wielofunkcyjny, który ma kilka najpopularniejszych standardów. Takie adaptery często mają wbudowane porty USB, dzięki którym możesz na raz ładować kilka różnych urządzeń. Dzięki zakupie takiego urządzenia, nie musisz martwić się o kupowanie (i gubienie) kolejnych adapterów na każdy wyjazd. Niestety wadą takiego rozwiązania jest cena, bowiem przejściówka uniwersalna może kosztować ponad 150 złotych. O wiele tańszym rozwiązaniem jest zakup adaptera z konkretnego modelu gniazdka na inny. Takie przejściówki to koszt rzędu około 20-30 złotych.

Różnica nie tylko w kształcie

Modele gniazdek elektrycznych różnią się nie tylko kształtem wtyczki, ale też napięciem oraz częstotliwości. Mogą one mieć od 100 V do 240 V. Większość zasilaczy do ładowania kamer, laptopów i smartfonów posiada na tyle uniwersalne zasilanie, że nie powinno być z nimi najmniejszego problemu. Gorzej z urządzeniami, które do działania wymagają prądu. Wtedy niestety może się zdarzyć, że elektryczna suszarka do włosów w standardzie europejskim nie będzie działać w USA lub Kanadzie. Dlatego zanim zabierzesz ze sobą sprzęt elektryczny w podróż, sprawdź w jakim zakresie mogą działać – a nie narazisz się na nieprzyjemną niespodziankę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here